vseobecne
- Satelitne digitalne televizne vysielanie, Digital Video Broadcasting - Satellite (DVB-S).
- DVB-S2 druha generacia standardu, pouziva kompresiu MPEG-4 AVC. DVB-S zastaraly standard s kompresiu MPEG-2 Video.
- LNB Low-noise block converter, resp. satelitny konvertor, ktory prijima, zosilnuje a konvertuje signal z druzice odrazeny od paraboly v jej ohnisku.
- DiSEqC Digital Satellite Equipment Control komunikacny protokol, resp. prepinac medzi viacero LNB konvertormi alebo v spolupraci s motorom nataca parabolicku antenu (USALS/Goto XX).
- Digitalny satelitny prijimac (satelitny set-top box) dekoduje signal DVB-S2 (resp. DVB-S) z parabolickej anteny (a konvertovany LNB konvertorom) do videosignalu (PAL, NTSC), ktory prijima televizor (cez HDMI). V pripade prijmu signalu iba z jedneho satelitu, moze signal z LNB ist priamo cez koaxialny kabel do satelitneho prijimaca. V pripade potreby prepojenia viacero LNB konvertorov (signal z viacero parabolickych anten, resp. viac ohnisk na jednej parabole) sa pouzije DiSEqC prepinac, alebo rovno motor, ktory nataca parabolu pomocou DiSEqC protokolu.
- Vacsina TV stanic je kodovanych a teda samozrejme platenych, existuju vsak programy FTA (Free to air, nekodovane) a FTV (Free to view, kodovane, ale bez poplatku, resp. len manipulacny). Dekodovanie je vacsinou riesenie pomocou pridavneho CI (Common Interface) standardu. Do CI slotu satelitneho prijimaca, ktory je sucastou satelitneho prijimaca, resp. priamo TV sa zasunie potrebny CI modul (v zavislosti od kodovacieho algoritmu). Nakoniec do CI modulu sa zasuva samotna smart dekodovacia karta od providera.
- CI moduly pre dekodovanie signalu (platena TV) sa nazyvaju CAM (Conditional-access module) moduly. Velka roznorodost a vzajomna nekompatibilita roznych CAM modulov (rozny vyrobcovia, poskytovatelia, dekodovaci algoritmus). Kazdy kodovaci system ma svoje jednoznacne CAID. CAM modul nemusi fyzicky existovat a jeho funkcionalita sa moze softverovo emulovat, tzv. SoftCam (Software for emulating a Conditional Access Module).
- Ladenie, vyhladavanie TV stanic na konkretnom satelite je znacne zdlhava zalezitost, okrem toho, takto najdene stanice mozu byt nevhodne zoradene. Preto sa casto pouzivaju tzv. settings, kde su uz vsetky TV stanice naladene a zoradene do roznych logickych celkov, tzv. bouquets. Najvhodnejsi program na pracu so settingami (pre Enigma pristroje) je dreamboxEDIT.
- FastScan je funkcia k automatickemu ladeniu programov. Umoznuje rychle naladenie a zaroven uchovanie aktualneho zoznamu programov. Je podporovana aj spolocnostou M7 Goup, prevadzkovatelom Skylinku. Poradie jednotlivych programov je stanovovane centralne. Programy su usporiadane do zanrovych blokov, pricom medzi jednotlivymi blokmi su volne pozicie pre moznost zaradenia novych programov. Na stranke Skylink je vzdy aktualna tabulka ladenia programov.
satelity
- Vseobecne informacie ohladom satelitneho prijmu, naladenia satelitu, prijmu signalu z viacerych druzic alebo info o kvalite DVB-S2 a DVB-T.
- Je bezne, ze satelity casom menia pozicie, nove satelity nahradzaju stare a podobne, preto pozicie satelitov sa mozu menit, zamienat. Aj samotny poskytovatelia TV mozu menit satelity. Pravdepodobne najaktualnejsi stav mozno zistit priamo zo stranok spolocnosti, ktore prevadzkuju konkretne satelity napr. Astra alebo Eutelsat.
- TV stanice od Skylink, ktora je sucastou M7 Group su vo vacsine sirene zo satelitu 23.5E Astra, avsak niekolko stanic je sirenych aj z 19.2E Astra.
- Na pozicii 23.5E sa aktualne nachadza Astra 3B, ktory tam v roku 2010 nahradil satelit Astra 3A, preto sa niekedy pozicia 23.5E oznacuje aj ako Astra 3A/3B. Satelit Astra 3A ukoncil v 2012 poskytovanie sluzieb.
- Polske stanice su zvacsa na satelite(och) na pozicii 13E. Na pozicii 13E sa nachadza viac satelitov Hot Bird spolocnosti Eutelsat: Eutelsat Hot Bird 13B (Hot Bird 8), Eutelsat Hot Bird 13C (Hot Bird 9) a Eutelsat Hot Bird 13E (pred tym Hot Bird 7A, resp. Eutelsat 9A/Eurobird 9A).
- Stranky parabola.cz obsahuju prehladne a aktualne zoznamy pozicii a satelitov ako aj napr. zoznam nekodovanych (FTA) programov pre konkretnu poziciu, resp. zoznam vsetkych programov poskytovany konkretnym providerom.
- Na satelite su umiestnene transpondery, ktore prijaty (Uplink) signal z pozemnej TV stanice zkonvertuje na nizsiu frekvenciu (Ku alebo C pasmo) a odoslu (Downlink) naspat na zem pre prijimacieho, konecneho zakaznika. Transpondery vysielaju cele multiplexy (baliky) programov na urcitych frekvenciach a polarizaciach. DVB-S2 multiplex zvlada prenosovu kapacitu do 64 Mb/s, pricom na satelite je niekolko desiatok transponderov (DVB-T ma kapacitu do 24 Mb/s).
- konfiguracia
- jedna parabola s dvoma satelitnymi konvertormi (s dvoma LNB) napojenymi na DiSEqC prepinac (februar 2018)
- DiSEqC port A => 13E Eutelsat Hot Bird 13B/13C/13E (TVP Polonia, resp. polske stanice)
- DiSEqC port B => 23.5E Astra 3B (Skylink)
satelitny prijimac
- Obrovske mnozstvo rozlicnych satelitnych prijimacov alebo vseobecnejsie STB (set-top box) vacsinou s operacnym systemom postavenym na Linuxe. Takmer vzdy je potrebne originalny operacny system (image) nahradit alternativnym image/firmware. Najvhodnejsie su images, ktore maju v zaklade Enigma (vyvinuty Dreambox-om), resp. od skupin z OE-Alliance.
- Amiko prijimace s velmi velmi dobrym pomerom cena/vykon od madarskeho vyrobcu, zakupene konkretne modely Amiko Micro HD SE a Amiko HD8150. Konkretne tieto dva modely nie su vsak zalozene na Enigme. Originalny image je potrebne nahradit modifikovanym image AMIKO, ina moznost v principe nie je, modifikacii je vsak viac (od roznych autorov).
- Vu+ prijimace od korejskeho vyrobcu, zakupeny model Vu+ zero WE. Linux system zalozeny na Enigme, mnozstvo roznych alternativnych images. Subjektivne najvhodnejsie images: VTi Team Image vyvijany len pre Vu+ prijimace alebo openATV, ktory je aj pre rozne modely od inych vyrobcov (pripadne este OpenPLi). Postup ako naprogramovat dialkove ovladanie Vu+ aj pre ovladanie TV.
AMIKO
- Pre modely, ktore nie su zalozene na Enigme (Amiko Micro HD SE a Amiko HD8150) su najvhodnejsie images AMIKO_Model_Ver_mcas / AMIKO_Model_Ver_emu, ktore su modifikaciou originalneho image. Priamo obsahuje SoftCam (CCcamd emulator), FastScan (vratane CZ/SK Skylink). Nevyhodou je nemoznost priameho pristupu na STB (cez FTP), len manualne upravovanie, triedenie TV stanic (v najnovsich images sa vsak objavila nova funkcionalita, Import E2 database, t.j. klasicky settings z Enigmy).
- MCAS je oznacenie pre image, ktory umoznuje univerzalne citanie kariet (vratane Skylink). EMU je emulacia kodovacieho systemu na upravu klucov. Image s EMU ma nastavenia na upravu MCAS, nie vsak naopak (EMU obsahuje MCAS, ale MCAS neobsahuje EMU). Pouzivat verziu MCAS.
- Nepouzivat verzie images byDekolte (Galaxy, Super) s ktorymi su len problemy. Po nahrati zleho image je pravdepodobnost, ze ani nerozbehnem STB a jedina moznost je iba instalacia cez RS232. Okrem toho nemaju ani CZ/SK lokalizaciu.
- Suma summarum k dnesnemu datumu (februar 2018) stahujem tieto images AMIKO_MicroHD_SE_2.4.33_mcas.zip resp. AMIKO_HD8150_2.4.33_mcas.zip
- Rozpakovany zip subor (obsahuje jeden subor s identickym menom a koncovkou *.abs) kopirujem na USB flashku (FAT alebo NTFS). Pred samotnym upgradom pre istotu reset to default settings and restart. Po restarte a vlozeni flashky do prijimaca System->Software Upgrade->Upgrade by USB.
- !!! POZOR !!! specificky problem s AMIKO a VDSL modemom ZTE II (Speedport Entry 2i) od Telekom, nefunguje DNS (na VU+ prijimacoch nie je ziaden problem). V nastaveniach sieti pre prijimac AMIKO je potrebne prepisat manualne DNS adresy a teda aj vypnut DHCP. Na ake adresy DNS prepisat mozno pozriet priamo v nastaveniach ZTE II modemu (195.146.132.058 a 195.146.128.062), pripadne Google Public DNS (8.8.8.8 and 8.8.4.4), OpenDNS alebo asi najrychlejsi DNS server od Cloudflare.
Enigma
- Enigma bol prvy operacny system pre Dreambox. V sucasnosti sa aktivne vyvija len Enigma2 (E2), ktory prisiel v case uvedenia DM7025 (dvojtunerovy prehravac). Dreambox patri medzi priekopnikov satelitnych prijimacov, preto vacsina images pre rozne modely od roznych vyrobcov je zalozena prave na Enigme. Samotna Enigma je v podstate nadstavba pre linux v tzv. embedded systems.
- S rastucou popularitou Dreamboxov sa zacali objavovat rozne klony od inych vyrobcov. Dream Multimedia (vyrobca Dreamboxov), v snahe zabranit tomuto trendu, zacal s obmedzovanim distribucie zdrojoveho kodu Enigmy2. Ostatni vyrobcovia STB zacali vyvijat vlastnu verziu Enigmy2 pod open source licenciou. Neskor sa sformovala velka OE-Alliance (OpenEmbedded Alliance) pre vsetky prijimace zalozene na Linux E2. Do tejto aliancie patria rozne timy, ci uz priamo (openATV) alebo nepriamo (OpenPLi, VTi).
# login: root
# passwd: root
# Vu+ zero (februar 2018)
root@vuzero:~# uname -a
Linux vuzero 3.13.5 #1 SMP Sun Jan 21 15:14:14 CET 2018 mips GNU/Linux
root@vuzero:~# cat /proc/cpuinfo
system type : BCM7362A0 STB platform
machine : Unknown
processor : 0
cpu model : Broadcom BMIPS4380 V6.5 FPU V0.1
BogoMIPS : 749.56
cpu MHz : 751.525
wait instruction : yes
microsecond timers : yes
tlb_entries : 32
extra interrupt vector : yes
hardware watchpoint : no
isa : mips1 mips2 mips32r1
ASEs implemented : mips16
shadow register sets : 1
kscratch registers : 0
core : 0
VCED exceptions : not available
VCEI exceptions : not available
- Spravca balickov opkg (Open PacKaGe management) je odlahceny package manager zalozeny/forknuty z ipkg pre embedded systems akym je napr. aj Enigma. Analogia s dpkg/yum/dnf spravcami balickov v Debian/RedHat/Fedora (opkg vychadza z debianovskeho dpkg). Instalacne balicky pouzivaju subory s koncovkou *.ipk, co je archivny subor (rozpakovanie vo Fedore
ar -x package_name.ipk
alebo este jednoduchsie s pouzitim 7-Zip a priamo v Midnight Commander asociovat *.ipk identicky ako *.7z). Prikazy pre opkg spravcu su takmer totozne ako pre pracu s dnf.
opkg update/list
opkg info/download/install/remove package_name
opkg install http://www.any_address.com/dirA/dirB/package_name.ipk
opkg install /tmp/package_name.ipk
- Software repositories (miesto odkial sa stahuju a instaluju vsetky balicky) sa pre opkg spravcu balickov v Enigme nachadzaju v *feed.conf files, ktore sa nachadzaju v directory /etc/opkg, kde je aj samotny opkg.conf file. Konkretny *feed.conf file obsahuje web adresu, z ktorej sa stahuje samotny zoznam a popis balickov, t.j. skomprimovany subor Packages.gz, ktory obsahuje podrobne informacie (meno, verziu, opisanie, zavislosti atd.) ohladom vsetkych balickov z daneho, konkretneho feed-u (repository).
- Vacsina images uz ma predinstalovany plugin OpenWebif web interface for Enigma2 based set-top boxes. Pomocou tohto rozsirenia je mozne STB ovladat cez web interface, ale aj jednoducho ziskavat screenshots (plugin vola program AiO Screengrabber
grab
). Vseobecny tvar pre ziskanie screenshot je vo formate http://ip_address_stb:port/grab?format=jpg
, resp:
- http://vuzero:80/grab?format=png&r=1280&mode=osd
- http://vuzero:80/grab?format=jpg&r=1920&mode=video
- http://vuzero:80/grab?format=png&r=1280&mode=all
- Samba /etc/samba/. Default passwd je bez hesla, ale Windows vyzaduje (by default) aby sa user prihlasoval s nejaym heslom.
root@vuuno4kse:~# smbpasswd root
New SMB password:
Retype new SMB password:
root@vuuno4kse:~# service samba restart
Stopping Samba: smbd nmbd wsdd
Waiting for samba processes to die off...
Starting Samba: smbd wsdd.
root@vuuno4kse:~# opkg search *smbpasswd
samba - 4.15.2-r1
samba-common - 4.15.2-r1
SoftCams
- SoftCams je softverovy emulator (program), ktory emuluje (nahradza) funkcionalitu dekodovacich CAM modulov a je teda nevyhnutny pre dekodovanie zasifrovaneho signalu. CAM moduly "sluzia" providerom, SoftCams "sluzia" uzivatelom. Samotny program funguje na principe komunikacie medzi klientom a serverom (ala messenger).
- Najpouzivanejsie komunikacne protokoly na dnesny den su CCcam a Newcamd pripadne Camd3. Najbeznejsie emulatory, ktore podporuju CCcam protokol: CCcam, Mgcamd, OSCam alebo Wicard. Najvhodnejsi emulator pre protokol Newcamd je casom prevereny Mgcamd, pripadne mozno pouzit aj emulatory OSCam alebo Wicard. Emulator CCcam sice tak isto podporuje pracu po protokolu Newcamd, ale kvoli velkej nestabilite sa neodporuca.
- Vyhoda protokolu CCcam, na rozdiel od Newcamd, spociva v podpore vsetkych CAID (rozne kodovacie systemy) v ramci jedneho porta, klienta. Pozor, nikdy nepouzivat obidva protokoly sucasne, t.j. napr. program CCcam (protokol CCcam) a program MgCamd (protokol Newcamd) nemozu byt spustene sucasne.
- Bezne pouzivane SoftCams for Enigma2 mozeme najst napr. na OE-Alliance GitHub (pozor, nepouzivaju branch: master, ale podla verzii, aktualne branch: 4.1), kde je uceleny zoznam enigma2-softcams, pripadne OpenPLi GitHub enigma2-softcams. Hotove balicky (*.ipk subory) sa nachadzaju napr. na Vu+ Forum SoftCAM's (potrebna registracia), OpenViX Softcams alebo VU+ 4K plugins.
- SoftCams, ktory je vhodny aj na emulaciu pre Skylink je napr. program CCcam 2.3.0 (december 2011). Executable file (o velkosti 1.251.684 bytes pre mipsel architekturu) sa v OpenPLi nazyva CCcam.mipsel, vo VTi /usr/bin/CCcam2_3_0 a v openATV /usr/bin/CCcam_2.3.0, vsetky tri binarne subory su vsak absolutne identicke (preverene pomocou
diff
, resp. cmp
). Instalacne balicky s CCcam 2.3.0 sa v roznych images (distribuciach) lisia len riadiacimi skriptami, avsak binary executable file (pre konkretnu architekturu) je ten isty.
- Update: po viac ako 6 rokoch sa objavila nova verzia CCcam 2.3.1 (februar 2018, file CCcam.mips32el o velkosti 792.388 bytes, Changelog pre 2.3.1: remove all emu, several network fixes). Ani nie po mesiaci sa objavila este novsia verzia CCcam 2.3.2 (marec 2018, file CCcam.mips32el o velkosti 784.196 bytes, Changelog pre 2.3.2: network fixes).
- OpenPLi odporuca OSCam (Open Source Conditional Access Module), ktory je vyvijany streamboard komunitou. Naopak, neodporuca closed source CCcam, ktory je uz zastaraly, neudrziavany a uz sa viac vobec nevyvija. Posledna verzia CCcam 2.3.0 je z decembra 2011 (problem pre prijimace na novych procesoroch, moderne sifrovacie metody).
VTi
- Asi najvhodnejsi image pre Vu+ prijimace. Vychadza z image priamo od vyrobcu, ktory ma vybornu podporu. Vlastne forum, stranky wiki (vacsina vsak bohuzial v nemcine). VTi team pridava, okrem ineho, specialnu vlastnost tzv. VTi Panel. Image ma predinstalovany FastScan, FTP server, web server (OpenWebif), moznost instalacie roznych Softcams, atd.
- Subory s images pre Vu+ zero (a vsetky ostatne) modely https://vuplus-support.org/wbb4/vtisoftware/ (potrebna registracia). Instalacia image je podrobne opisana na wiki stranke.
- Image obsahuje priamo repository (feed) so Softcams, ktory sa nachadza v /etc/opkg/softcams_mips32el-feed.conf subore.
# VTi 13.0.2 (februar 2018)
root@vuzero:/etc/opkg# ls -al
drwxr-xr-x 2 root root 952 Dec 20 2017 .
drwxr-xr-x 39 root root 7304 Jan 1 01:00 ..
-rw-r--r-- 1 root root 94 Dec 20 2017 all-feed.conf
-rw-r--r-- 1 root root 108 Dec 20 2017 all_static-feed.conf
-rw-r--r-- 1 root root 83 Nov 14 2017 arch.conf
-rw-r--r-- 1 root root 104 Dec 20 2017 mips32el-feed.conf
-rw-r--r-- 1 root root 118 Dec 20 2017 mips32el_static-feed.conf
-rw-r--r-- 1 root root 839 Nov 14 2017 opkg.conf
-rw-r--r-- 1 root root 122 Dec 20 2017 softcams_mips32el-feed.conf
-rw-r--r-- 1 root root 108 Dec 20 2017 thirdparty-feed.conf
-rw-r--r-- 1 root root 100 Dec 20 2017 vuzero-feed.conf
-rw-r--r-- 1 root root 114 Dec 20 2017 vuzero_static-feed.conf
root@vuzero:/etc/opkg# cat softcams_mips32el-feed.conf
src/gz VTi-softcams_mips32el http://vuplus-support.org/openembedded/2.0/vti/20170918_vti-13.0_eeth5roWa/softcams_mips32el
[fedora]$ curl -s http://vuplus-support.org/openembedded/2.0/vti/20170918_vti-13.0_eeth5roWa/softcams_mips32el/Packages.gz | gunzip | grep -m 1 "2.3.0" -A 11
Package: enigma2-plugin-cams-cccam.2.3.0
Version: 1.0-r0
Depends: libc6 (>= 2.10), libstdc++6 (>= 4.4.3), libgcc1 (>= 4.4.3)
Section: cams
Architecture: mipsel
Maintainer: unkown
MD5Sum: 891284d63786fcc4438fbff6673b126d
Size: 501024
Filename: enigma2-plugin-cams-cccam.2.3.0_1.0-r0_mipsel.ipk
Source:
Description: CCcam 2.3.0 for VTI Panel
[fedora]$ wget http://vuplus-support.org/openembedded/2.0/vti/20170918_vti-13.0_eeth5roWa/softcams_mips32el/enigma2-plugin-cams-cccam.2.3.0_1.0-r0_mipsel.ipk
- Po nainstalovani CCcam 2.3.0 for VTI Panel sa konfiguracny subor nachadza default v /etc/CCcam.cfg (directory /usr/keys je prazdna). Script /usr/script/CCcam_2.3.0_cam.sh, ktory spusta emulacia obsahuje riadok
/usr/bin/CCcam2_3_0 >/dev/null
openATV
- Image pre obrovske mnozstvo prijimacov od roznych vyrobcov. Velka komunita, vlastne forum, stranky wiki, repositories na GitHub, clen OE-Alliance. Pridany ATV Info Panel analogia Blue panel for Dreambox, resp. VTi Panel. Image ma predinstalovany FTP server, web server (OpenWebif), moznost instalacie FastScan, ale nie priamo Softcams.
- Subory s images pre Vu+ zero (WE) model http://images.mynonpublic.com/openatv/current/index.php?open=vuzero (mirror zo straniek fora).
- Najvacsia "nevyhoda" openATV image spociva v tom, ze image neobsahuje priamo repository (feed) so Softcams (potrebne pridat/doinstalovat manualne). Su dve moznosti: instalacia balicka, ktory vytvori potrebne repository (feed) alebo manualne vytvorenie suboru s potrebnym repository (feed).
- Pri instalacii balicka, ktory vytvori potrebne repository (feed) so Softcams, je asi nemozne sa dopatrat, kde je jeho "zdroj", a preto len stiahnutim z "internetu", napr. [1], [2]. Aktualne (februar 2018) je to instalacny balicek softcam-feed-universal_2.0_all.ipk (14.01.2017). Tento balicek (okrem ineho) obsahuje script
echo "src/gz secret-feed http://nonpublic.space/$IMAGEBASE/$DISTROVERSION/$ARCH" > /etc/opkg/secret-feed.conf
, ktory vygeneruje potrebny subor (na zaklade image, distribucie a architektury)
root@vuzero:/etc/opkg# cat secret-feed.conf
src/gz secret-feed http://nonpublic.space/oea/6/mips32el
- Druha moznost je manualne vytvorit subor /etc/opkg/secret-feed.conf s vyssie uvedenym obsahom, potrebne vsak vediet architekturu procesora, ktory pouziva prijimac (pre Vu+ zero je to mips32el)
- V oboch pripadoch zostava problem, ako sa dopatrat k "zdroju", t.j. kde a kedy sa vytvori v buducnosti nejaky update ? znova len cez "internet". Uz sa napr. objavil OpenATV Softcam Feed Universal 3.0 all (2018), ktory vsak obsahuje absolutne identicke scripts ako balicek softcam-feed-universal_2.0_all.ipk (januar 2017), t.j. nezmyselny fake.
# openATV 6.1 (februar 2018)
root@vuzero:/etc/opkg# ls -al
drwxr-xr-x 2 1000 1000 784 Jan 21 21:36 .
drwxr-xr-x 44 root root 8272 Jan 26 20:14 ..
-rw-r--r-- 1 root root 74 Nov 2 06:57 3rdparty-feed.conf
-rw-r--r-- 1 root root 64 Nov 2 06:57 all-feed.conf
-rw-r--r-- 1 root root 155 Nov 2 06:57 arch.conf
-rw-r--r-- 1 root root 74 Nov 2 06:57 mips32el-feed.conf
-rw-r--r-- 1 root root 845 Nov 2 07:31 opkg.conf
-rw-r--r-- 1 root root 57 Jan 21 21:36 secret-feed.conf
-rw-r--r-- 1 root root 70 Nov 2 06:57 vuzero-feed.conf
-rw-r--r-- 1 root root 88 Nov 2 06:57 vuzero_3rdparty-feed.conf
[fedora]$ curl -s http://nonpublic.space/oea/6/mips32el/Packages.gz | gunzip | grep -m 1 "2.3.0" -A 16
Package: enigma2-plugin-softcams-cccam-2.3.0
Version: 2.3.0-r1
Description: CCcam 2.3.0 softcam
Section: base
Priority: optional
Maintainer: OpenEmbedded Team <openembedded-devel@lists.openembedded.org>
License: unknown
Architecture: mipsel
OE: enigma2-plugin-softcams-cccam-2.3.0
Homepage: unknown
Build: beta/e8af31c
Depends: libc6 (>= 2.12), libstdc++6 (>= 4.4.4), libgcc1 (>= 4.4.4)
Source: file://CCcam_2.3.0 file://CCcam_2.3.0.emu file://CCcam.cfg.sample_230
Filename: enigma2-plugin-softcams-cccam-2.3.0_2.3.0-r1_mipsel.ipk
Size: 508398
MD5Sum: 87deaf94de79b2738b3a2495c9e5d73a
[fedora]$ wget http://nonpublic.space/oea/6/mips32el/enigma2-plugin-softcams-cccam-2.3.0_2.3.0-r1_mipsel.ipk
- Po nainstalovani CCcam 2.3.0 softcam sa konfiguracny subor nachadza v /usr/keys/CCcam.cfg (nie default v /etc directory). Script /etc/CCcam_2.3.0.emu, ktory spusta emulacia obsahuje riadok
startcam = /usr/bin/CCcam_2.3.0 -t -C /usr/keys/CCcam.cfg
- 2023-08
- Vyssie spomenute repository (feed) so Softcams uz aktualne nepracuje. Najdeny iny zdroj [3], ktory odkazuje na uz "asi" univerzalnu stranku https://updates.mynonpublic.com/oea/, kde su potrebne feeds ako aj samotne Softcams.
- Moznost stiahnut konkretny instalacny balicek, ktory vytvori potrebne repository (feed) so Softcams, napr. aktualna verzia pre mips32el architekturu softcam-feed-universal_4.8-r0_all.ipk. Rozne verzie (3.4, 4.*, 5.3) su v zavislosti od openssl verzie pouzitej v konkretnom image.
- Druha moznost je "univerzalny" instalator, resp. polo-manualne vytvorenie suboru /etc/opkg/${ARCH}-3rdparty-secret-feed.conf pomocou skript
wget -O - -q http://updates.mynonpublic.com/oea/feed | bash
instalatora.
- Softcam Feed for OpenATV (as of May 2019). The location for config files moved to enigma2 image default /etc/tuxbox/config/, the old location /usr/keys/ is no longer supported.
- 2024-07
DM7080
root@dm7080:~# uname -a
Linux dm7080 3.4-4.0-dm7080 #1 SMP Fri Oct 27 10:22:38 CEST 2017 mips GNU/Linux
root@dm7080:~# cat /proc/cpuinfo
system type : BCM7435B0 STB platform
processor : 0
cpu model : Broadcom BMIPS5000 V0.0 FPU V0.1
BogoMIPS : 935.93
cpu MHz : 1407.013
wait instruction : yes
microsecond timers : yes
tlb_entries : 64
extra interrupt vector : yes
hardware watchpoint : no
ASEs implemented :
shadow register sets : 1
kscratch registers : 0
core : 0
VCED exceptions : not available
VCEI exceptions : not available
root@dm7080:~# ps xa | grep -i cam
757 ? Ss 0:00 /usr/bin/oscam -b -r 2 -c /usr/keys/technet
758 ? S<l 0:07 /usr/bin/oscam -b -r 2 -c /usr/keys/technet
4205 pts/0 R+ 0:00 grep -i cam
root@vuuno4kse:~# # Vu+ Uno4K SE
root@vuuno4kse:~# uname -a
Linux vuuno4kse 4.1.20-1.9 #1 SMP Fri May 29 10:04:41 UTC 2020 armv7l GNU/Linux
root@vuuno4kse:~# arch
armv7l
root@vuuno4kse:~# cat /proc/cpuinfo
processor : 0
model name : ARMv7 Processor rev 3 (v7l)
BogoMIPS : 54.00
Features : half thumb fastmult vfp edsp neon vfpv3 tls vfpv4 idiva idivt vfpd32 lpae evtstrm
CPU implementer : 0x42
CPU architecture: 7
CPU variant : 0x0
CPU part : 0x00f
CPU revision : 3
processor : 1
model name : ARMv7 Processor rev 3 (v7l)
BogoMIPS : 54.00
Features : half thumb fastmult vfp edsp neon vfpv3 tls vfpv4 idiva idivt vfpd32 lpae evtstrm
CPU implementer : 0x42
CPU architecture: 7
CPU variant : 0x0
CPU part : 0x00f
CPU revision : 3
Hardware : Broadcom STB (Flattened Device Tree)
Revision : 0000
Serial : 0000000000000000
root@vuuno4kse:~# lscpu
Architecture: armv7l
Byte Order: Little Endian
CPU(s): 2
On-line CPU(s) list: 0,1
Vendor ID: Broadcom
Model name: Brahma B15
Model: 3
Thread(s) per core: 1
Core(s) per socket: 2
Socket(s): 1
Stepping: 0x0
CPU max MHz: 1719,0000
CPU min MHz: 191,0000
BogoMIPS: 54.00
Flags: half thumb fastmult vfp edsp neon vfpv3 tls vfpv4 idiva idivt vfpd32 lpae evtstrm
root@vuuno4kse:~# ps xa | grep -i cam
2008 ? S 0:00 /usr/bin/oscam -S -c /etc/tuxbox/config/oscam_1.20
2010 ? Sl 0:00 /usr/bin/oscam -S -c /etc/tuxbox/config/oscam_1.20
2226 pts/0 S+ 0:00 grep -i cam
root@vuuno4kse:~#